Järvamaa naisorienteerujad on maailma üheteistkümnendad

Šotimaal Invernessi ümbruses toimunud orienteerumisjooksu maailmameistrivõistlustel kuulusid Eesti koondisesse Järvamaa orienteerumisklubi JOKA orienteerujad Evely Kaasiku ja Sigrid Ruul. Nädalapäevad kestnud tiitlivõistlustel jäi eesti naisorienteerujate parimaks tulemuseks teatejooksu 11. koht ja teatevõistkonda kuulusid ka mõlemad Järvamaa orienteerujad.

Võistluste programmi kuulus 3 individuaalala (sprint, lühirada, tavarada) ja 2 teatejooksu (sprindi- ja tavateade).

Võistluse esimene pool oli sprindijooksude päralt. Sprindivõistluse 102 naisvõistlejat oli jaotatud kolme eeljooksu, millest igaühest viisteist paremat finaali pääsesid. Võistlus peeti ülimalt kiirel linnamaastikul, kus võistlejatel tuli hoida kõrget jooksutempot detailiderohke elamurajooni vahel, kus kõik majad oli üksteisele väga sarnased. Peamine keerukus seisis oskuses kiire hoo pealt kaardil kujutatu välja lugeda ning õigel hetkel õigesse tänavasse, läbikäiku või kohta kontrollpunkti võtma pöörata. Naistei eeljooksud võideti ajaga 3:40-3:50 min/km ja meestel 3:10-3:15 min/km ning seda koos kaardilugemise ja orienteerumissooritusega. Finaali pääsesid kokku 25 riigi sportlased.  Sprindis olid stardis ka mõlemad orienteerumisklubi JOKA naised. Evely Kaasiku tegi kindla ja stabiilse jooksu ning pääses eeljooksust finaali kaheksanda tulemusega. Sigrid Ruulil jäi finaalikohast puudu 3 sekundit ja otsustavaks sai üks valet poolt maja joostud lisakaar.

Sprindi naiste finaali linnulennult 3,8 km pikkusel ja 16 KP-ga rajal Forres’i väikelinna tänavatel ja parkides sai kindla võidu Maja Alm Taanist ajaga 13:32.5.  Evely Kaasiku tulemuseks oli 35. koht. Evely ise oli enda sooritusest ilmselgelt häiritud: „Kehvasti läks! Viimasel hetkel enne starti tuli võistlusnärv sisse ning ma ei suutnud enam kaardilugemisele keskenduda. Jooksin korduvalt õigetest ärapööramistkohtadest mööda. Vastupidiselt ootustele olin füüsiliselt valmis, aga tehniliselt rabe.“

Meeste maailmameistriks krooniti rootslane Jonas Leandersson. Kenny Kivikas saavutas 27.koha.

Teise medalialana jagati medalid välja põnevas sprinditeate võistluses, kus medalijahti alustas 31 riigi võistkonnad, kuhu kuulusid 2 nais- ja 2 meesjooksjat. Võistlusmaastik oli vahelduv – mereäärsete liivaluidete piirkond vaheldus väikelinna 19. sajandist pärit tänavavõrgustiku ja parkidega. Võidu võttis tänu naisjooksjate väga heale sooritusele Taani ja ülejäänud medalid kuulusid ülipõnevas lõpuheitluses Norrale ning Venemaale. Eesti võistkond koosseisus Evely Kaasiku, Kenny Kivikas, Kristo Heinmann ja Elo Saue parandas mullust tulemust kaheksa koha võrra ja lõpetas 15. kohaga.

Eesti võistkonnas avavahetust jooksnud Evely Kaasiku alustas väga hästi ja püsis raja esimesel poolel esikuuikus, teises pooles veidi väsis, ent lõpetas avavahetuse igati heal 11. kohal ning põhiülesanne püsida juhtgrupis sai täidetud.

MM-i järgmised võistlusalad joosti juba metsamaastikel. Lühiraja võistlusele pääses Eestist 2 meest ja 2 naist. Maastik meenutas oma pinnavormidelt ja läbitavuselt vägagi Baltimaade omi. Naiste 5,3 km rajal võistlustulle läinud Evely Kaasiku koges kohe raja alguses probleeme ümberkohanemisega eelmiste päevade sprindivõistlustest: „Mul ei õnnestunud raja esimeses pooles kuidagi kohaneda õige kaardilugemisrütmiga, olin justkui endiselt sprindilainel. Raja lõpuosas hakkas töö kaardiga laabuma ja enne homset teatejooksu olen jälle optimistlik,“ kommenteeris ta ise. Lühirajal jäi tema tulemuseks 44. koht. Koondisekaaslane Annika Rihma tegi veidi parema soorituse ja saavutas 30. koha. Maailmameistriks krooniti

Meeste lühirajal saavutas Lauri Sild 13. koha, mis jäi sellel MMil eestalaste parimaks individuaaltulemuseks. Timo Sild lõpetas lühiraja 26.kohaga.

MMi eelviimase alana joostud teatejooksudes, oli stardis 30 riigi naiskonnad. Eesti naiskond jooksis koosseisus Elo saue, Sigrid Ruul ja Evely Kaasiku. Võistlus kulges Taani naiskonna dikteerimisel ja lõppes nende kindla võiduga. Järgnesid Norra ja Rootsi. Eesti naiskond jooksis hästi ja saavutas 11. koha. Avavahetuses jooksnud Elo Saue jõudis teatevahetusse üheteistkümnendna. Teises vahetuses andis Sigrid Ruul küll mõned kohad ära ja saatis Evely Kaasiku ankrunaisena teele neljateistkünendana, ent reaalne seis lähikonkurentidega oli tasavägine. Evely Kaasiku ei teinud orienteerumistehniliselt küll vigadeta jooksu, ent suutis siiski Eesti naiskonna kolm kohta kõrgemale tõsta ja lõpetas üheteistkümnendana. Meeste teatejooksus saavutas Eesti meeskond, kus jooksid Sander Vaher, Lauri Sild ja Timo Sild, esmakordselt maailmameistrivõistlustel esikuuiku koha. Eriti magus oli seljatada lähinaabrid Soome, Rootsi, Venemaa, Läti, Leedu. Võitis Šveits, Norra ja Prantsusmaa ees.

MM-i lõpetas võistlus orienteerumise kuninglikul distantsil, tavarajal. Maastik meenutas oli väga mägine ja samas pinnas soine või siis ebatasane ja pehme samblakattega ning füüsiliselt väga nõudlik. Naiste tavarajal sai Eesti taas välja panna kaks jooksjat ja Järvamaa naistest jooksis 9,7 km, 440 tõusumeetriga ja 19 kontrollpunktiga rajal MMi debütant Sigrid Ruul, kes lõpetas 52. kohaga. Sigridi kommentaar oli, et : „Maastik ja rada olid väga rasked ja mitte-eestilikud. Pöörasin peatähelepanu orienteerumisele, et vältida suuri vigu ja see mul ka õnnestus. Väsisin muidugi üsna ära, kuid suutsin siiski ka raja lõpuosas korralikult pingutada“. Teine eestlanna Annika Rihma kordas tavarajal oma kolme aasta tagust 24. kohta. Naiste kuld läks suure eduga Ida Bobachile Taanist ajaga 75:35.

Orienteerumishooaeg on aga suure hooga jätkumas. Juba sel nädalavahetusel selguvad Eesti meistrid sprindis, sprindi teates ja öises orienteerumises, kus järvakatel on kaitsta eelmise aasta tiitli- ja medalivõidud. Järgmisel nädalala algavad aga Tšehhis rattaorienteerumise maailmameistrivõistlused, kus Eesti koondisesse kuulub ka JOKA orienteeruja Priit Poopuu.