Järvamaa orienteerujad võistelevad orienteerumise maailmameistrivõistlustel

Šotimaal Invernessis alagasid tänavuse aastaorienteerumisjooksu maailmameistrivõistlused. Eesti kaheksaliikmelissekoondisse kuuluvad ka Järvamaa naisorienteerujad Evely Kaasiku ja Sigrid Ruul.

Maailmameistrivõistlused algasid sprindi distantside kvalifikatsiooni- ja finaalidega ning sprinditeatega. Sprindi eeljooksude startis 102 naisorienteerujat, kes oli jaotatud kolme kvalifikatsioonigruppi,kust igaühest viisteist paremat finaali pääsesid. Võistlus peeti ülimalt kiirellinnamaastikul, kus võistlejatel tuli hoida kõrget kiirust detailiderohkeelamurajooni vahel, kus kõik majad oli üksteisele väga sarnased. Peaminekeerukus seisis oskuses kiire hoo pealt kaardil kujutatu välja lugeda ning õigel hetkel õigesse tänavasse, läbikäiku või kohta kontrollpunkti võitma pöörata. Naistei eeljooksud võideti ajaga 3:40-3:50 min/km ja meestel 3:10-3:15min/km ning seda koos kaardilugemise ja orienteerumissooritusega. Finaalipääsesid kokku 25 riigi sportlased.  Sprindis olid stardis ka mõlemad orienteerumisklubi JOKA naised. Evely Kaasiku tegi kindla ja stabiilse jooksuning pääses eeljooksust finaali kaheksanda tulemusega. Sigrid Ruulil jäifinaalikohast puudu 3 sekundit ja otsustavaks sai üks valet poolt maja joostudlisakaar. Eesti meestest jõudis finaali Kenny Kivikas.

Sprindi naiste finaali linnulennult 3,8 km pikkusel ja 16KP-ga rajal Forres’i väikelinna tänavatel ja parkides sai kindla võidu Maja Alm Taanist ajaga 13:32.5.  Evely Kaasiku tulemuseks oli 35. koht. Evely ise oli enda sooritusest ilmselgelt häiritud: „Kehvasti läks! Viimasel hetkel ennestarti tuli võistlusnärv sisse ning ma ei suutnud enam kaardilugemisele keskenduda. Jooksin korduvalt õigetest ärapööramistkohtadest mööda. Vastupidiselt ootustele olin füüsiliselt valmis, aga tehniliselt rabe.“

Meeste maailmameistriks krooniti rootslane Jonas Leandersson. Kenny Kivikas saavutas 27.koha.

Teise medalialana jagati medalid välja põnevas sprinditeatevõistluses, kus medalijahti alustas 31 riigi võistkonnad, kuhu kuulusid 2 nais-ja 2 meesjooksjat. Võistlusmaastik oli vahelduv – mereäärsete liivaluidetepiirkond vaheldus väikelinna 19. sajandist pärit tänavavõrgustikuga japarkidega. Võidu võttis tänu naisjooksjate väga heale sooritusele Taani jaülejäänud medalid kuulusid ülipõnevas lõpuheitluses Norrale ning Venemaale.Eesti võistkond koosseisus Evely Kaasiku, Kenny Kivikas, Kristo Heinmann ja Elo Saue parandas muulust tulemust kaheksa koha võrra ja lõpetas 15. kohaga.

Eesti võistkonnas avavahetust jooksnud Evely Kaasiku alustas väga hästi ja püsis raja esimesel poolel esikuuikus, teises pooles veidi väsis ja lõpetas avavahetuse igati heal 11.kohal ning põhiülesanne püsida juhtgrupis sai täidetud.

Maailamameistrivõistlused jätkuvad nüüd nö .metsa orienteerumisega, kus  joostakse veel lühi- ja tavaraja võistlus ning teatejooksud. Järvamaa orienteerujaist stardib Evely Kaasiku veel lühirajal ja teatejooksus ning Sigrid Ruul tavarajal.

Sellega Järvamaa orienteerujate stardid tänavuse aastaorienteerumise maailmameistrivõistlustel veel ei lõpe, sest augustikuu keskelalgavatele rattaorienteerumise maailmameistrivõistlustele Tšehhis arvati Eesti viieliikmelisse meeste koondisesse ka orienteerumisklubi JOKA orienteeruja Priit Poopuu.